Европейският парламент приема нови правила за адекватни минимални работни заплати за всички в ЕС. Целта е подобряване на условията на труд и живот на всички работници в ЕС, както и към насърчаване на икономическия и социалния напредък.

"Приехме тази директива за минимална работна заплата, но хората да не се бъркат, че ще изравним заплатите в България с тези в ЕС. Само три пъти по-малка ни е заплатата от тази в Брюксел. Целите са две - веднъж да се установят достойни стандарти на труд и да се насърчи колективното договаряне. Минималната работна заплата трябва да бъде обвързана с адекватност", каза евродепутатът от БСП Петър Витанов в студиото на "България сутрин".

Още по темата
Евродепутътат поиска да се намалят неравенствата.

"Има препоръки, които сме приели. Проблемът при минималната работна заплата е, че има хора с огромни доходи, които в известна степен изкривяват картината за средната работна заплата. В България е около 1700 лв., а 2/3 от работещите работят за до 1000 лв", поясни Витанов в ефира на Bulgaria ON AIR.

"В ЕП тези, които бяха против въвеждането на минимална работна заплата, бяха скандинавските държави. Те имат 70-80% колективно трудово договаряне. Навсякъде по света то е ефективно и работещо, защото то дава колективни права. Възнагражденията са по-високи от минималните. То дава допълнителни права на работниците в най-различни аспекти, допълнителна сигурност за един работник", добави Витанов.

И посочи, че очаква от Министерството на труда и социалната политика да излязат с план как ще насърчат колективното договаряне.

"Прагът на бедност, който беше калкулиран преди няколко дни, показва 504 лв. на член на семейство. Ако искате заплата за издръжка, която може да позволи на човек да си купува дрехи, храна, да не трябва да избира какво да си купи, то тогава е над 1000 лв. Стандартът, който трябва да преследваме, е този", категоричен е Петър Витанов.

Гледайте целия разговор във видеото.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase